Picture of Tomasz  Bedyński
Re: Lektura do przeczytania
by Tomasz Bedyński - Saturday, 2 July 2011, 12:12 PM
 
Witam, 
   Tekst "Gdański geograf Filip Kuwer (1580-1620), twórca granic współczesnej Europy"  jest napisany w formie barokowej gawędy szkatułkowej odpowiedniej do konterfektu opisywanej niezwykle barwnej postaci podróżnika, rycerza, uczonego, włóczęgi itp. (przy zachowaniu pełnej naukowej staranności). 
   Jak można się zorientować - jest to skrócona prezentacja historii idei Europy na tle życiorysu F. Kluwera i unikalnego wkładu polskiej kartografii i historiografii do zaprezentowania pierwszych opisów Europy Wschodniej w nauce europejskiej. Ukazane bogate tło pokazuje, że tylko w tej części Europy mogła powstać ta nowa dla Europy Zachodniej wiedza o jej wschodnich rubieżach, specyfice, kulturze, religii, wspólnych wartościach i wspólnych zapomnianych greckich korzeniach. 
   Okres rozbiorów przerwał ciągłość pamięci naszej historiografii, wielu wiekopomnych dokonań nauki i kultury Rzeczypospolitej, a w tym dokonań wielkich gdańszczan. To przypomnienie jednej z takich wielkich postaci polskiej i europejskiej historii. 
    Warto przypomnieć, że to my tę Europę w jej obecnym kształcie tak znacząco współtworzyliśmy i że nasza wspólna Europa jest w ogromnej mierze dorobkiem kultury polskiej. 
Pozdrawiam wszystkich.
Tomek Bedyński